corona virüsten korunma yöntemleri

bu virüsün tehlikeli olduğundan bahsetmiştim. hem dünya sağlık örgütü hemde sağlık bakanlığımız korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler sunmaktadır. bende o bilgileri derleyip sizlere yazmak istedim.
öncelikle şunları söylemeliyim. corona nasıl bulaşır buna bakmak lazım:
corona virüsü solunum ile bulaşmaktadır. soluduğumuz havada ve dokunduğumuz yüzeylerde uzun süree yaşamasada yaşadığını varsaymalıyız. çünkü bu vürüsü tehlikeli kılan kulaçka süresinde bile insanlara bulaştırabilmemizdir. o yüzden kalabalık mekanlardan ve temaslardan kaçınmak yerinde olacaktır. elbette kalabalık ve temastan kaçınmak yetmeyecektir. hasta bir kimse ile yakın temas kurmamak gerekir. ellerimizi sık sık yıkamamız konusunda sağlık bakanlığımızın kamuspotlarını izleyebilirsiniz. ellerimizi düzgün bir biçimde yıkamamız gerekmekte. ellerimizi yıkayamadığımız durumlarda ise dezenfektanlar ve ya kolanya kullanarak temizlemeliyiz. kıyafetlerimizi sıksık yıkamalıyız. kişisel havlularımızı kimseyle paylaşmamalıyız. ellerimizi yıkadıktan sonra havlu kağıt ile güzelce silip çöpe atmamız gerekmektedir. mümkün olmadıkça sokağa çıkmamaya gayret göstermeliyiz, tüketeceğimiz meyve ve sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkayarak tüketelim. kendimizi izole edelim, eğer belirtiler gösteriyorsak maske takarak sağlık kuruluşuna başvuralım böyle bir imkanımız yoksa 184 sağlık bakanlığı corona virüs ile ilgili çağrı merkezini arayarak yardım istemeliyiz. risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri, kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulanan yasaklara uyulmalıdır. bizler vatandaşlarolarak yetkili kurum ve bu kurumları temsil eden bakanların uyarılarını dikkate alırsak bu mücadeleden galip çıkabiliriz. benim sizlere söyleyebileceğim gelin birlikte bu hastalığı ülkemizden ve dünyadan defedelim. kurallara uyalım ve devletin kurumlarına yardımcı olalım.

 

Bir önceki yazımız olan corona virüs nedir başlıklı makalemizde corona, corona türkiye ve korona aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar Hakkında

kendi halinde bir yazar.